Często zadawane pytania o MSR 19
Co to jest rezerwa aktuarialna?
To pozycja w bilansie spółki przeznaczona na wypłatę świadczeń pracowniczych w przyszłości. Trzeba ją tworzyć po to, aby być finansowo przygotowanym do wypłaty świadczeń, gdy będą już należne. Jest to także wymóg prawny. Wysokość rezerwy zależy głównie od liczby i wieku pracowników, wysokości wynagrodzeń oraz obowiązującego w firmie programu świadczeń.Jak działa kalkulator rezerw online?
Kalkulator rezerw na aktuariuszIwanik.pl jest prosty, szybki, darmowy, nie wymaga rejestracji, ani logowania i nie rejestruje Państwa danych po zakończeniu sesji. Aby zapoznać się z działaniem kalkulatora, najlepiej obejrzeć dwuminutowy filmik demonstracyjny.
Ile wyniesie nasza rezerwa na świadczenia pracownicze?
W największym przybliżeniu rezerwa MSR19 to często około 1/4 do 1/2 funduszu płac dla podstawowych świadczeń. To oczywiście wielkie przybliżenie. Na przykład jeśli zatrudniają Państwo pracowników starszych, to rezerwa będzie wyższa niż dla młodej kadry. Z kolei wysokie stopy procentowe zmniejszają rezerwę. W przypadku nagród jubileuszowych rezerwa będzie zwielokrotniona itd.Dlaczego? W ciągu swojego życia każdy pracownik otrzyma odprawę od jakiegoś pracodawcy – prawdopodobnie emerytalną, ewentualnie rentową lub pośmiertną. Najczęściej odprawa ta wyniesie wysokość miesięcznego wynagrodzenia. W dużym przybliżeniu długoterminowo stopa dyskonta i wskaźnik wzrostu płac wzajemnie znoszą się. W takim razie, szacując rezerwę pomińmy zarówno tablice aktuarialne jak i wartość pieniądza w czasie. Co do okresu zatrudnienia, to można przyjąć, że przeciętny pracownik jest w połowie trwania stosunku pracy i w połowie swojej kariery. Wypracowal więc około ćwierć, może nawet połowę spodziewanego świadczenia.
Ile wynosi w Państwa firmie 1/2 funduszu płac? Jeśli to wartość nie do pominięcia, to trzeba dokładnie wycenić zobowiązania na świadczenia pracownicze.
Czy można nie tworzyć rezerwy na świadczenia pracownicze?
Konieczność ujmowania rezerw na przyszłe świadczenia na rzecz pracowników w bilansie spółki wynika z Ustawy o rachunkowości, artykuł 39. Z tego obowiązku zwolnione są najmniejsze jednostki (chyba, że są one kontrolowane zza granicy), jednostki budżetowe oraz większość organizacji pozarządowych i stowarzyszeń.Rezerwy nie trzeba tworzyć, jeśli jej wartość byłaby pomijalna. Przy ocenie istotności zobowiązania liczy się wszystkie świadczenia łącznie, również z rezerwą na niewykorzystane urlopy. Nie należy oceniać każdego świadczenia oddzielnie.
Jak zaksięgować rezerwy na świadczenia pracownicze?
W bilansie należy ujawnić wartość bieżącą zobowiązania, potocznie zwaną po prostu „rezerwą".Ponadto w rachunku zysków i strat można umieszczać zyski i straty aktuarialne, ale pod pewnymi warunkami. Dokładny sposób księgowania zysków i strat z poszczególnych świadczeń szczegółowo opisuje MSR 19.
Czy księgowy może samodzielnie policzyć rezerwę?
Tak. Choć standardy rachunkowości jednoznacznie zalecają, by rezerwę aktuarialną liczył kompetentny aktuariusz, to jednak nie jest to wymaganie kategoryczne. Dlatego księgowy może policzyć tę rezerwę samodzielnie, jeśli bardzo chce. Tutaj znajduje się przykład takiego obliczenia.Kim jest aktuariusz?
Aktuariusz to specjalista od wyceny ryzyka związanego ze śmiertelnością, zdrowiem, wypadkami, a także przestępczością, pożarami, katastrofami naturalnymi, odpowiedzialnością cywilną itp. Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi Rejestr aktuariuszy. Więcej o zawodzie aktuariusza czytaj tutaj.Kiedy tworzy się rezerwy na świadczenia pracownicze?
Zgodnie z Ustawą o rachunkowości, artykuł 28 wycena zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych powinna być przeprowadzona najpóźniej na każdy dzień bilansowy.Z kolei MSR 19 narzuca obowiązek aktualizowania wyceny po każdej istotnej operacji gospodarczej i innych istotnych zmianach okoliczności (w tym po zmianie cen rynkowych, stóp procentowych), które zaistniały do końca okresu sprawozdawczego, a także w dniu zmiany regulacji programów świadczeń.
Co zawiera raport aktuarialny z wyceny rezerw?
Raport musi zawierać wyliczenia rezerwy, zmiany w bieżącym okresie, uzgodnienie z okresem poprzednim, a także część opisową.Dzięki rozbiciu wartości rezerwy na poszczególne składowe, można wytłumaczyć, skąd wzięła się zmiana rezerwy w ciągu roku (lub okresu rozliczeniowego). Tutaj znajdą Państwo przykład części obliczeniowej raportu wraz z objaśnieniami.
Czytaj więcej na temat rezerw na świadczenia pracownicze: